Rodzaje ran u zwierząt i ich charakterystyka

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, często doświadczają uszkodzeń naskórka, co jest następstwem różnych, przypadkowych wydarzeń. Sprawdź, co warto wiedzieć o ranach u zwierząt i jak wygląda podstawowa klasyfikacja ran, które powstają w czasie zabawy, nieszczęśliwych wypadków drogowych lub wskutek ataku innego zwierzęcia.

Poznaj rodzaje ran u zwierząt i sprawdź, jak wygląda podstawowa klasyfikacja uszkodzeń naskórka.

Co u zwierząt klasyfikuje się jako ranę?

Każdy, kto miał pod swoją opieką jakieś zwierze, doskonale wie, że zdarzają się sytuacje, w których u psa, kota, czy nawet u chomika dochodzi do przerwania ciągłości tkanek, co w medycynie weterynaryjnej określamy jako ranę na skórze. Ze względu na różne okoliczności powstawania ran, pierwsza pomoc weterynaryjna oraz wdrożenie leczenia mogą wyglądać w takich sytuacjach skrajnie różnie.

A więc rana może być powierzchowna lub głęboka — pierwszą diagnozę zawsze stawia właściciel zwierzęcia. Jeśli uzna on, że interwencja specjalisty jest konieczna, umawia się na wizytę w trybie pilnym w lecznicy. Ze względu na brak wiedzy z zakresu leczenia zwierząt, dla własnego spokoju, warto kontrolować nawet małe rany u zwierząt, by mieć pewność, że nie są one groźne. W przypadku tych większych należy pamiętać również o zmianach opatrunków i higienicznych warunkach, by nie zakłócać procesu gojenia.

Być może zainteresuje Cię również to → Ile czasu rozpuszczają się szwy chirurgiczne? Jak długo trwa rozpuszczanie nici?

Jakie są najczęściej występujące rany u zwierząt?

Sprawdź, jakie rodzaje ran najczęściej występują u zwierząt i które z nich wymagają interwencji weterynaryjnej. Oczywiście, najczęstszy podział dotyczy ran otwartych i zamkniętych, jednak warto na ten temat wiedzieć trochę więcej. Niedopatrzenie ze strony właściciela niestety może skutkować zakażeniem układy krwionośnego, a nawet śmiercią zwierzęcia. I właśnie dlatego warto wiedzieć, jak zareagować na konkretne objawy fizyczne.

#2 Rana głęboka

Taki rodzaj ran również może powstać zupełnie przypadkiem, ale też często jest skutkiem kolizji z innym zwierzęciem, rowerem lub innym nieszczęśliwego wypadku. Ten rodzaj ran, chociaż na pierwszy rzut tego nie widać, może kryć pod naskórkiem głębokie i poważne uszkodzenie. Co ważne, w przypadku ran głębokich trzeba bezwzględnie poprosić o pomoc weterynarza. Często w takich sytuacjach niezbędne jest zszycie rany przy pomocy nici weterynaryjnych.

#3 Rana kąsana

Ten rodzaj ran najczęściej powstaje np. podczas walki zwierząt tego samego gatunku lub ataku większego zwierzęcia. Głębokość ran może być skrajnie różna, ale bez wykonania badań lekarskich nie da się tego często określić. Rany kąsane powinny być odkażone i zabezpieczone opatrunkiem, by nie doszło do zakażenia, dlatego warto zadbać o szybką interwencję weterynaryjną.

#4 Rana zagrażająca życiu

Są to poważne uszkodzenia naskórka, które powinny jak najszybciej zostać skonsultowane z lekarzem weterynarii. Takie uszkodzenia ciała to często skutek wypadków drogowych. Niezbędne jest wówczas wykonanie szwu, który przyspieszy gojenie ran i pozwoli uniknąć komplikacji związanych z zakażeniem.

Być może zainteresuje Cię również ten artykuł → Igły chirurgiczne — rodzaje, rozmiary i zastosowanie igieł

Bez względu na rodzaj ran, zapewnij zwierzęciu odpowiednią opiekę weterynaryjną

Każdy właściciel zwierzęcia, i nie ważne, czy to pies, czy też stado zwierząt gospodarskich, jest zobowiązany do tego, by zapewnić zwierzęciu dobrostan i warunki do prawidłowego rozwoju, czyli pożywienie, miejsce do spania oraz odpowiednia opieka weterynaryjna. Są to zasady ogólnie przyjęte, których celem jest dobrostan wszystkich organizmów żywych.

Aby prawidłowo dbać o zdrowie zwierząt, warto mieć pod ręką niezbędne akcesoria i produkty, które powstają z myślą o zakładach leczniczych zwierząt. Poznaj ofertę Innomediq i złóż zamówienie na intuicyjnej platformie zakupowej.

Wróć do listy artykułów