Igły chirurgiczne – rodzaje, rozmiary i zastosowanie igieł

Razem z nicią tworzy duet, który pozwala przeprowadzać podstawowe, jak i najbardziej skomplikowane operacje z zakresu chirurgii i nie tylko. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że igła igle nie równa – i w zależności od przeznaczenia, każdy z tego typu elementów może mieć zupełnie innych kształt.

Czytaj dalej, aby poznać podstawowe typy igieł chirurgicznych oraz dowiedzieć się, według jakich kryteriów są one klasyfikowane.

Igła chirurgiczna – co to takiego i do czego jest wykorzystywana?

Igły stosowane w chirurgii i nie tylko to stosunkowo małe metalowe przedmioty, które wykorzystuje się do przeprowadzania różnych czynności – od przygotowywania obszaru operacyjnego, aż po wykonywanie samych zabiegów. W zależności od miejsca szycia, a także schorzenia czy też konkretnego urazu – określone czynności mogą wymagać zastosowania różnych typów igieł.

Co ciekawe, sama budowa poszczególnych igieł jest bardzo podobna. Natomiast głównymi czynnikami, które decydują o ich przeznaczeniu, a co za tym różnicują je pomiędzy sobą, są ich czubki. To właśnie ich kształt ma największy wpływ na to, do czego można używać, a do czego kompletnie nie nadaje się dany typ igły. 

Podział igieł w chirurgii – w jaki sposób klasyfikuje się tego typu elementy?

Podstawowymi czynnikami, na podstawie których możemy grupować poszczególne igły, są te odnoszącej się do takich parametrów, jak kształt, zastosowanie, a nawet rozmiar. Każdemu z nich poświęciliśmy osobne akapity, które znajdziesz poniżej.

Igły chirurgiczne ze względu na kształt

W tej materii wyróżniamy, chociażby przedmioty w kształcie:

  • Szpatułek, które swoim kształtem przypominają charakterystyczne trapezy. Z uwagi na podwyższoną sztywność oraz stabilność – w szczególności są wykorzystywane podczas zabiegów wymagających wyjątkowej precyzji (np. okulistyce).
  • Trójkątów, które bardzo często nazywane są po prostu igłami tnącymi. Jak sama nazwa wskazuje – służą do precyzyjnego cięcia, a co za tym idzie – są wykorzystywane podczas szycia tkanek. W zależności od kierunku ostrzy – znajdują zastosowanie w operacjach związanych z szyciem skóry, więzadeł, ścięgien oraz mięśni, jak i w wielu obszarach chirurgii plastycznej.
  • Stożków, które w przeciwieństwie do trójkątnych – płynnie przechodzą przez tkankę, aczkolwiek nie doprowadzają do jej rozcięcia. Ta grupa produktów znajduje szerokie zastosowanie w obszarze chirurgii (urologia, ginekologia, kardiologia i nie tylko).

Igły chirurgiczne podzielone z uwagi na sposób działania

W tym aspekcie możemy mówić o igłach, które są:

  • Tępe – stanowią tak naprawdę jeden z rodzajów igieł stożkowych, które sprawdzają się w zabiegach wymagających wyjątkowej delikatności i dbałości o kondycję tkanki (związanych z szyciem nerek, wątroby, aorty itp.).
  • Okrągło tnące – które również zaliczają się do stożków, aczkolwiek ich główne przeznaczenie stanowią zabiegi polegające na szyciu twardych tkanek (w tym mięśni, ścięgien, więzadeł).

Kolejną grupę tworzą te należące do grupy igieł w kształcie trójkąta, czyli:

  • Konwencjonalnie tnące – wykorzystywane głównie podczas zabiegów chirurgii plastycznej.
  • Odwrotnie tnące – stanowiące odwrotność powyższych i służące do szycia mięśni, ścięgien, więzadeł oraz skóry.

Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami igieł polega na ukształtowaniu krawędzi, a co za tym idzie – sposobu przecinania tkanek. Igły konwencjonalne sprawdzają się w przypadku miękkich i łatwo poddających się tkanek. Odwrotnie tnące z kolei – do miejsc i tkanek, które charakteryzują się większą odpornością i znacznie trudniej poddają się ostrzom.

Igły chirurgiczne dzielone według rozmiaru

Ostatnim obszarem, który warto wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru igły, jest z kolei jej rozmiar. Mówiąc wprost – jej wielkość powinna być dopasowana do rodzaju oraz rozmiaru samej nici, która będzie wykorzystywana podczas zabiegu.

Zależy Ci na wysokiej jakości asortymencie medycznym?

Nieodzownym elementem każdej igły chirurgicznej jest również odpowiednio dopasowana nić. Jeżeli zależy Ci na dostępie do szerokiego asortymentu, spośród którego łatwo i szybko znajdziesz właściwe szwy – już teraz odwiedź nasz sklep online. Znajdziesz w nim mnóstwo sprawdzonych produktów.

Weź pod uwagę, że w trakcie zakupów – w każdej chwili możesz skorzystać z pomocy naszych ekspertów. Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji – przejdź do sekcji kontakt, a następnie wybierz dowolny sposób, w jaki chcesz z nimi porozmawiać. Do wyboru masz: wiadomość e-mail, formularz kontakt, a także tradycyjną rozmowę telefoniczną.

Wróć do listy artykułów