Chirurgia weterynaryjna — nici, szwy, opatrunki

Jaka jest definicja hasła chirurgia weterynaryjna i dlaczego warto zadbać o szeroki wybór nici oraz opatrunków w każdej lecznicy? Czy rzeczywiście tylko jakość materiałów szewnych ma znaczenie? Dziś skupiamy się na tajnikach pracy chirurga zwierzęcego i sprawdzamy, na co warto zwrócić uwagę, by wykonany szew był estetyczny, a rana szybko się goiła.

Sprawdź, co warto wiedzieć o chirurgii weterynaryjnej. Na co warto zwracać uwagę, wybierając nici, szwy lub opatrunki? Najważniejsze informacje.

Czym jest chirurgia weterynaryjna?

Chirurgia weterynaryjna to dziedzina, która zajmuje się leczeniem zwierząt, wymagających interwencji chirurga. Tak, jak w przypadku ludzi, podobnie i u zwierząt, chirurg zajmuje się szyciem ran i łączeniu przerwanych tkanek łącznych w naskórku bez względu na przyczynę ich powstania. Zabiegi odbywają się w higienicznych warunkach i najczęściej mają miejsce w lecznicach zwierząt. Zabiegi chirurgiczne u zwierząt wykonują wykwalifikowani lekarze i to bez względu na poziom trudności. Czasem wizyty są profilaktyczne, a w niektórych sytuacjach ratują życie zwierzętom.

Kiedy chirurgia weterynaryjna jest niezbędna w leczeniu?

Chirurgia weterynaryjna to specjalizacja, która jak już wspomnieliśmy, ratuje życie zwierzętom. Mimo że czasem zabiegi wydają się proste, to jednak dopasowanie materiałów szewnych do urazu oraz wykonanie szycia naskórka wymaga znajomości anatomii zwierzęcia, umiejętności technicznych oraz wiedzy na temat poszczególnych produktów, które w takich sytuacjach są po prostu niezbędne.

Być może zainteresuje Cię również to → Ile czasu rozpuszczają się szwy chirurgiczne? Jak długo trwa rozpuszczanie nici?

Co dokładnie robi lekarz weterynarii o specjalizacji chirurg?

Lekarz weterynarii, który ukończył specjalizację w zawodzie chirurga, jest specjalistą, który ma pozwolenie na leczenie zwierząt nawet wtedy, gdy wymagają one wdrożenie procedur chirurgicznych. Chirurg weterynarz potrafi usunąć komórki rakowe z wnętrza ciała zwierzęcia, ale też naprawi skutki urazów mechanicznych.

Taki specjalista posiada również wiedzę i umiejętności, które umożliwiają mu przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki zwierzęcia, przygotowuje go do operacji lub zabiegu, a później odbywa wizyty kontrolne pooperacyjne, przepisuje leki przeciwbólowe wraz z określeniem odpowiednich dawek.

Praca chirurga weterynarza jest niezwykle potrzebna i odpowiedzialna.

Co jeszcze warto wiedzieć o chirurgii weterynaryjnej?

Chirurgia weterynaryjna to również obszar, który wymaga wyposażenia lecznicy w odpowiednie sprzęty, akcesoria, artykuły medyczne. Oprócz sprzętu diagnostycznego, w czasie zabiegów wykorzystuje się sterylny stół oraz dobre oświetlenie. W czasie operacji lub zabiegu to lekarz decyduje, jakich narzędzi chirurgicznych użyje i w jaki sposób zamknie ranę pooperacyjną. Dlatego w każdym gabinecie powinny znaleźć się między innymi:

  • Igły weterynaryjne — prawidłowe dopasowanie rozmiaru igły do rany oraz gatunku zwierzęcia ma wpływ na czas gojenia się, oraz okres rekonwalescencji.
  • Nici weterynaryjne wchłanialne — ten rodzaj nici pozwala wykonać łączenie tkanek wewnątrz organizmu bez konieczności usuwania ich później. Dzięki specjalnej budowie włókna nici wchłanialnych rozpuszczają się i nie pozostawiają po sobie śladu. Co więcej, ten rodzaj nici dzieli się na krótkowchłanialne i długowchłanialne i to chirurg weterynarz decyduje, który produkt zastosować w danym przypadku.
  • Nici weterynaryjne niewchłanialne — najczęściej są wykorzystywane w czasie łączenia tkanki skóry po rozcięciach, urazach. Ale chirurdzy stosują je również do szycia powięzi i umieszczania cewnika, który umożliwia wykonanie wkłucia centralnego. Po wygojeniu się rany, ten rodzaj nici trzeba usunąć z ciała zwierzęcia i to lekarz decyduje, kiedy można to zrobić.
  • Opatrunki weterynaryjne — umieszcza się je często w miejscu ran lub urazów. Opatrunki weterynaryjne są sterylne i zawierają warstwę hydrokoloidową, która jest zabezpieczona specjalną folią.

Być może zainteresuje Cię również ten artykuł → Igły chirurgiczne – rodzaje, rozmiary i zastosowanie igieł

Zadbaj o swojego pupila i współpracuj z profesjonalnym weterynarzem chirurgiem

Profesjonalne akcesoria w lecznicy zwierząt ułatwiają przeprowadzanie zabiegów oraz przyspieszają proces gojenia się ran. Prawidłowe wyposażenie gabinetu to klucz do harmonijnej, zgodnej z najwyższymi standardami opieki nad zwierzętami. Każda lecznica powinna posiadać zapas opatrunków i materiałów szwalnych, by zwierzęta miały szansę na szybki powrót do zdrowia.

Jeśli szukasz dostawcy wysokiej jakości nici, szwów i opatrunków weterynaryjnych, skontaktuj się z naszym przedstawicielem. Szybko docenisz produkty, które ułatwiają pracę i przyspieszają gojenie ran u zwierząt.

Wróć do listy artykułów