Ile czasu rozpuszczają się szwy chirurgiczne? Jak długo trwa rozpuszczanie nici?

Tydzień, dwa, miesiąc, a może ponad pół roku? Jaki jest i od czego zależy dokładny czas wchłaniania się nici chirurgicznych? Jeżeli czeka Cię zabieg przy wykorzystaniu tych materiałów, jesteś pacjentem tuż po operacji albo reprezentujesz “drugą stronę”, czyli zespół medyków korzystających z tego typu asortymentu – wszystkie niezbędne odpowiedzi znajdziesz właśnie w tym wpisie.

Poznaj powody stosowania, a przede wszystkim dowiedz się, jak dużo czasu potrzeba, aby szwy chirurgiczne całkowicie się rozpuściły.

Czym są i do czego służą rozpuszczalne nici chirurgiczne?

Nici lub też szwy wchłanialne to rozwiązania, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. Wykorzystuje się je do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych, okulistycznych, stomatologicznych, urologicznych, kardio-chirurgicznych – o różnym stopniu zaawansowania. Ich wykorzystanie pozwala zarówno na przygotowanie pola operacyjnego, jak i przeprowadzanie samych zabiegów.

Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju materiały charakteryzują się wysokim stopniem komfortu, który sprawia, że po określonym czasie od wykonanego zabiegu wcale nie trzeba martwić się ich “ręcznym” usuwaniem. W zależności od konkretnego typu – szwy chirurgiczne najpierw stopniowo będą tracić właściwości, a następnie ulegną całkowitemu wchłonięciu – po kilkudziesięciu lub kilkuset dniach.

Jakie czynniki decydują o czasie rozpuszczania się szwów?

Głównym aspektem, od którego w szczególności zależy to, jak długo rozpuszczają się wchłanialne nici chirurgiczne, jest po prostu ich typ. W tej materii wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje szwów, czyli:

  • Nici chirurgiczne o krótkim okresie podtrzymywania tkankowego. Używa się ich, chociażby w zabiegach stomatologicznych, ginekologicznych, urologicznych.
  • Nici chirurgiczne o średnim okresie podtrzymywania tkankowego. Stosuje się je w szczególności w zabiegach chirurgicznych, ortopedycznych oraz okulistycznych.
  • Nici chirurgiczne o długim okresie podtrzymywania tkankowego. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie zachodzi istotna potrzeba długoterminowego podtrzymywania tkanek.

Co wpływa na wybór nici o określonym czasie wchłaniania?

Wybór odpowiednich szwów rozpuszczalnych powinien być podyktowany przede wszystkim specyfiką konkretnego przypadku (rodzaju zabiegu oraz uszkodzonego obszaru ciała), a także czasem, jaki potrzeba, aby tkanka wróciła do dawnej sprawności.

Ogólna zasada jest więcej prosta. Im dłuższy proces gojenia i zabliźniania się ran – tym również dłuższy czas, w jakim powinny wchłaniać się same szwy.

Szwy rozpuszczalne – ile czasu się rozpuszczają?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje, poszczególne okresy rozpuszczania się nici prezentują się w następujący sposób.

  • Szwy chirurgiczne o krótkim okresie podtrzymywania tkankowego rozpuszczają się w około 42 dni. Przy czym już po 7 dniach tracą blisko 40 procent swojej siły podtrzymywania.
  • Szwy chirurgiczne o średnim okresie podtrzymywania tkankowego rozpuszczają się średnio w 90 dni. W tym przypadku utrata siły (nawet o 40%) następuje po 7 – 14 dniach. Natomiast po kolejnych 2 tygodniach – wskaźnik ten spada do 50, a nawet 60 procent.
  • Szwy chirurgiczne o długim okresie podtrzymywania tkankowego ulegają rozpuszczeniu po blisko 210 dniach. Po okresie 14 dni ich siła redukuje się o 25 procent. Po miesiącu jest mniejsza o 40 procent, aby po kolejnych 2 tygodniach oferować zaledwie połowę swoich pierwotnych parametrów.

Chcesz nabyć profesjonalne szwy rozpuszczalne, które przydadzą Ci się w Twojej placówce?

Już teraz zajrzyj do internetowego sklepu INNOMEDIQ, w którym czeka na Ciebie imponujący asortyment w pełni wchłanialnych nici chirurgicznych, wśród których z łatwością znajdziesz produkty dopasowane do Twoich potrzeb oraz możliwości.

Pamiętaj, że jeśli przed złożeniem zamówienia, zechcesz dowiedzieć się więcej, a co za tym idzie – skorzystać z fachowej pomocy naszych ekspertów – wystarczy, że udasz się na stronę kontakt. Wyślij wiadomość e-mail, użyj formularza kontaktowego albo po prostu zadzwoń. Z przyjemnością udzielimy Ci niezbędnego wsparcia.

Wróć do listy artykułów